Datum och tid: 23 november 2026 kl. 18.00-20.00 Plats: Borgen, Lenhovda
Beredskapskväll med Samuel Palmblad
Hur såg den lokala beredskapen ut förr, och vad kan vi lära av historien i dag? Välkommen till en kväll där Samuel Palmblad berättar om gårdagens lokala beredskap. Kvällen avslutas med fika och samtal om hur vi tillsammans kan stärka den lokala beredskapen i Uppvidinge.
Samuel Palmblad, 1:e antikvarie Kulturparken Småland, berättar om gårdagens lokala beredskap och om sin bok Mobilisering för mottagande, om när Kronobergs län år 1945 skulle ta emot tusentals befriade fångar från koncentrationsläger.
Samtal med fika
Uppvidinge kommun välkomnar invånare och föreningar som vill utveckla gemensam beredskap. Sydostleader och Studieförbundet Vuxenskolan informerar om ekonomiskt stöd och om kunskapsstöd till beredskap.
När? Måndag 23 november kl. 18-20
Var? Borgen, Sjögatan 10, Lenhovda
Frågor? ledning@uppvidinge.se, 0474-470 64, beredskapssamordnare
Arrangör: Uppvidinge kommun i samarbete med Sydostleader och Studieförbundet vuxenskolan

