Datum och tid: 9 mars 2025 kl. 14.00-16.00 Plats: Åseda församlingshem
Limpan med Niklas Ejnar
Vi börjar med sedvanliga årsmötesförhandlingar. Sedan bjuder vi på fika. Därefter musikföreställningen "Limpan". Välkomna!
Om föreställningen:
På ett torg någonstans sitter Sture Charles ”Limpan” Lindberg. Likt så många andra i vårt samhälle, har han hamnat i utanförskap. Varför? En monologföreställning med glädje, humor, sång och avgrundsdjup sorg. En hommage till Allan Edwall 1924-1997. Limpan handlar om en hemlös, arbetslös och fördrucken man som tappat fotfästet och fallit mellan plankorna i samhället. Han sitter på en parkbänk och försöker förklara, för den som råkar höra, varför han hamnat där och varför han inte förtjänar att finnas. Men i mörkret finns också en levnadsglöd, humor och kärlek.
Pris: Fri entré för nya och gamla medlemmar annars 220 kronor. Vi bjuder på fika.
Alla biljetter förbokas via sms till: 070- 323 78 58. Anmäl er till årsmötet innan och ange behov av specialkost så ordnar vi fika.
Arrangör: Uppvidinge Riksteaterförening

Foto: Isak Stockås