Uppvidinge kommun, till startsida
Du är här:

Sammanträdesdagar 2017

Kommunfullmäktige
Tisdagar klockan 18.30.
Det börjar med allmänhetens frågestund som pågår i 30 minuter.





 

28 februari

Åseda

26 september

Alstermo

 

28 mars

Alstermo

31 oktober

Lenhovda

 

25 april

Lenhovda

28 november

 Norrhult

 

30 maj

Norrhult

19 december

 Åseda

 

27 juni

Fröseke

 

 

 

29 augusti

Åseda

 

 

 

 

Kommunstyrelsen
Tisdagar klockan 13.00 i kommunhuset i Åseda

14 februari

15 augusti

 

 

 

14 mars

12 september

 

 

 

11 april

17 oktober (heldag)

 

 

 

15 maj (heldag)

14 november

 

 

 

13 juni

 5 december

 

 

 

 

Kommunstyrelsens arbetsutskott
Torsdagar klockan 8.30 i kommunhuset i Åseda

1 februari

27 juni

 

 

 

2 mars

31 augusti

 

 

 

30 mars

5 oktober

 

 

 

4 maj

2 november

 

 

 

1 juni

23 november

 

 

 

 

Kommunstyrelsens kultur- och föreningsutskott
Tisdagar klockan 13.00 i kommunhuset i Åseda

31 januari

 

 

 

 

11 april (klockan 8.30)

 

 

 

 

31 maj

 

 

 

 

3 oktober

 

 

 

 

23 november

 

 

 

 

 

Kommunstyrelsens tekniska utskott
Tisdagar klockan 8.30 i kommunhuset i Åseda

31 januari

 

 

 

 

2 maj

 

 

 

 

29 augusti

 

 

 

 

28 november

 

 

 

 

 

Kommunstyrelsens personalutskott
Torsdagar klockan 14.00 i kommunhuset i Åseda

12 januari

 

1 februari

 

2 juni

 

16 oktober

 

29 november

 

Barn- och utbildningsnämnden
Onsdagar klockan 13.30

25 januari

21 juni

22 februari

20 september

29 mars

25 oktober

26 april

22 november

24 maj

20 december

 

Socialnämnden
Torsdagar klockan 13.00 på Socialförvaltningen i Lenhovda.
**= ändrad mötesdag.

9 februari

14 september

9 mars

12 oktober

12 april**

9 november

11 maj

14 december

8 juni

 

 

Miljö- och byggnadsnämnden
Torsdagar klockan 13.30 i kommunhuset i Åseda. Beredning äger rum 9 dagar innan sammanträdet.

26 januari

31 augusti

 

23 februari

28 september

 

23 mars

26 oktober

 

27 april

30 november

 

24 maj

21 december

 

22 juni

 

 

 

Sidan senast uppdaterad: 2017-11-15
Maximera
Minimera
Kontakt

Nämndsekreterare
Kommunstyrelse, Kommunfullmäktige
Christoffer Mowide
Telefon 0474-470 29
christoffer.mowide@uppvidinge.se

Personalutskott, tekniska utskottet, kultur- och föreningsutskottet
Magda Gyllenfjell
Telefon 0474-470 11
magda.gyllenfjell@uppvidinge.se

Socialnämnd
Emma Modig
Telefon 0474-472 82
emma.modig@uppvidinge.se

Barn- och utbildningsnämnd
Telefon 0474-476 41

Miljö- och byggnadsnämnd
Jonas Karlsson
Telefon 0474-470 70
jonas.karlsson@uppvidinge.se

ge.se

Kommunfullmäktige
Ordförande
Ingrid Hugosson (C)
Mobil 073-202 12 67
ingrid.hugosson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Monika Hammarström (S)
Mobil 070-594 09 67
monika.hammarstrom@uppvidinge.se

Andre vice ordförande
Margareta Schlee (M)
Mobil 073-361 86 92
m.schlee@uppvidinge.se

Kommunstyrelsen
Ordförande
Åke Carlson (C)
Telefon 0474-470 28 (kopplad till mobil)
ake.carlson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Camilla Ymer (S)
Telefon 0474-470 35
camilla.ymer@uppvidinge.se

Kommunchef
Linda Jonsson
Telefon 0474-470 25
linda.jonsson@uppvidinge.se

Kommunstyrelsens arbetsutskott
Ordförande
Åke Carlson (C)
Telefon 0474-470 28 (kopplad till mobil)
ake.carlson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Camilla Ymer (S)
Telefon 0474-470 35
camilla.ymer@uppvidinge.se

Kultur-och föreningsutskott
Ordförande
Camilla Ymer (S)
Telefon 0474-470 35
camilla.ymer@uppvidinge.se

Tekniskt utskott
Ordförande
Åke Carlson (C)
Telefon 0474-470 28 (kopplad till mobil)
ake.carlson@uppvidinge.se

Personalutskott
Ordförande
Åke Carlson (C)
Telefon 0474-470 28 (kopplad till mobil)
ake.carlson@uppvidinge.se
______________

Socialnämnd
Ordförande
Thomas Lindberg (C)
Mobil 070-657 98 32
thomas.lindberg@uppvidinge.se

Vice ordförande
Lars-Eric Hammarström (S)
Telefon 0474-409 67
lars-erik.hammarstrom@uppvidinge.se

Förvaltningschef
Telefon 0474-473 71
socialforvaltningen@uppvidinge.se

Barn- och utbildningsnämnd
Ordförande
Torbjörn Gustafsson (C)
Mobil 010-471 61 57
torbjorn.gustafsson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Peter Skog Lindman (S)
Mobil 070-5147101
peter.skog@uppvidinge.se

Förvaltningschef
Mikael Falk
Telefon 0474-476 40
mikael.falk@uppvidinge.se
______________

Miljö- och byggnadsnämnd
Ordförande
Ingemar Hugosson (C)
Mobil 070-337 16 20
ingemar.hugosson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Kenth Bergqvist (S)
Mobil
kenth.bergqvist@uppvidinge.se

Förvaltningschef
Karin Holst
Telefon 0474-470 84
karin.holst@uppvidinge.se

Uppvidinge kommun, Box 59, 364 21 Åseda,  Telefon 0474-470 00    |    Kontakta oss    Här ligger Uppvidinge